AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Interviu cu Blaxy Girls

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
SONIA BLAXY GIRLS
Admin

Data de înscriere : 25/04/2009
Varsta : 23
Localizare : Romania

MesajSubiect: Interviu cu Blaxy Girls   Mier Apr 29, 2009 1:45 pm

Stiu ca foarte multi dintre voi sunteti extrem de curiosi de cine sunt fetele din trupa Blaxy Girls, cum s-au intalnit ele sa cante impreuna, cum de au ajuns sa fie manageriate de Costi Ionita si daca au sau nu o problema cu faptul ca acesta este cunoscut pentru creatiile sale in domeniul manelelor, cel mai blamat de catre rockeri. Ele au devenit si mai cunoscute in urma participarii la preselectia pentru Cerbul de Aur cu piesa If You Feel my Love, un adevarat hit in devenire. Haideti sa vedem asadar ce au de zis fetele si Costi:

•Costi, cum le-ai descoperit pe fete?

C:Mai intai am descoperit-o pe Rucsy-solista. M-a impresionat vocea ei, felul ei de a fi, natural, fara fitze, matura si copilaroasa in acelasi timp, dar mai ales foarte talentata. Apoi ea le-a cooptat si pe celelalte. Pentru chitara solo a fost un casting si a trecut Amalia,care fusese colega cu Rucsy de clasa. Cristina-chitara bass si Gela-tobe, au cantat vocal prin festivalurile nationale si internationale de muzica usoara unde au castigat numeroase trofee,in acest mod cunoscandu-se cu Rucsy.Pentru clape,Ana a fost ceamai buna obtiune,tinand cont ca face pian de la 6 ani si are si auz aproape absolut.

•Avand in vedere ca voi cantati rock, ati avut reticente cand v-a propus Costi sa colaborati avand in vedere ca este cunoscut in special pentru manele?

Blacy Girls :Stiam ca el a cantat rock la inceputul carierei sale, stiam ca se pricepe la muzica extrem de bine, ne placea ce compune pentru alti artisti, ii admiram pe cei lansati, ajutati, promovati de el, apreciam toata munca lui. Drept urmare nu am avut NICI O reticenta

Cum s-a format trupa? Fetele se cunosteau dinainte sau le-ai adus tu impreuna?

C: Cum am mai spus si mai sus,solista le stia pe toate. Pe Gela si Cristina (basul si cu toba mare-surori), din festivalurile de muzica usoara de care v-am spus, unde cantau si ele vocal, pe Ana si Amalia,din liceul de arta. Se apreciau si se impacau foarte bine, insa totusi in acest proiect eu le-am adus impreuna, nu puteam accepta pe oricine, fara a vedea ca au talent si ca se potrivesc psihologic. E foarte important pentru bunul mers al trupei sa fie o formula sincron.

•Vor semna cu o casa de discuri si daca da care? Ati avut propuneri sau ati intampinat refuzuri in acest sens pana acum?

C: Am semnat cu Casa de discuri Roton care le-a placut pe fete din prima, fara retinere si care le sustine.

•Ce aparitii live (concerte, emisiuni tv, radio) aveti in plan?

C: La radio fetele au fost la emisiuni si la tv, dar nu prea au timp, muncesc enorm, au repetitii aproape zilnic. Oricum sunt de ceva vreme nr. 1 in top radiovacanta, sunt in topul KissFM, KissTV etc. Urmeaza cateva concerte, Callatis, la Arad.

•Ce planuri de viitor aveti si care sunt pasii pe care credeti ca veti ajunge sa-i parcurgeti pentru a deveni cunoscuti?

C: Intr-o oarecare masura sunt deja cunoscute fetele. Au fani si fan club, au forumuri, bloguri unde sunt apreciate, piesele lor sunt difuzate la radio si tv, au fost semifinaliste la Cerbul de Aur unde fanii prin televoting le-au dus pe locul doi. Au in continuare de muncit pentru a creste numarul fanilor lor, pentru a canta cat mai bine in concerte.

•Cum si unde este promovat videoclipul If you feel my love

C: Pe KissTV,KissFM,Radio Vacanta, unde sunt si in top si vor urma si celelalte radiouri si posturi TV.

•Ce single, videoclip urmeaza? Exista planuri pentru un album?

C: Albumul l-am terminat. Va fi lansat, speram, in toamna. Single…vom alege, probabil, impreuna, eu, fetele, casa de discuri. Si urmatorul clip la fel.

•Se intrevede vreo colaborare cu un artist cunoscut din muzica romaneasca? Cu cine ati vrea sa colaborati?

Blaxy Girls: Nu ne-am gandit la o colaborare, inca. Admiram trupa “Vita-de-vie” . Vom merge in turneu cu trupa Zero, in toamna prin licee.

Se vorbeste ca Blaxy Girls adopta un look similar Tokio Hotel, deci emo. Voi va considerati emo si daca nu cum v-ati caracteriza lookul cat si muzica?

C: Nu au adoptat stilul nimanui. Vor sa fie originale. Si chiar sunt altceva. Altfel. Emo sunt persoane maniaco depresive ce vad totul in negru, sub semnul inutilitatii vietii, si care sfarsesc prin a face gestul suicidal. Asculta muzica ce le starneste plansul, au impresia ca sunt neintelesi, se considera victime, e un curent la care tacit, recurg cei cu probleme. Fetele din trupa Blaxy Girls sunt exact invers si perfect opozabile acestui… curent. Sunt pline de vitalitate, veselie, optimiste, vor mai mult muzica ritmata ce te indeamna sa sari, sa canti, sa dansezi, sa traiesti frumos si senin. Lookul nonconformist, particular pentru fiecare membru in parte. Muzica se vrea un teenage rock, chiar daca e mult mai complexa.

Interviu ku Costi Ionita, impresarul trupei , si trupa Blaxy Girls pe http://www.divercitycafe.ro/blaxy-girls.html#more-2001 !!! Cititi si veti afla multe info despre fete!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://blaxy-girls.express-forum.com
SONIA BLAXY GIRLS
Admin

Data de înscriere : 25/04/2009
Varsta : 23
Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Interviu cu Blaxy Girls   Dum Iun 14, 2009 12:56 pm

V-am pregătit un interviu foarte special cu trupa Blaxy Girls haideţi să vedem interviul şi să încercam să aflăm mai multe despre această trupă.

Salut ! Suntem trupa Blaxy : voce şi chitară solo : Rucsy ; percuţie : Gela ; chitară solo : Amalia ; clape şi platane : Ana ; chitară bass : Cristina .

1. Ce reprezintă pentru voi Blaxy Girls ?

Blaxy Girls este un vis căruia i-am putut pune aripi, este o familie perfectă, este ceva magic, minunea săvârşită pentru noi.

2. De ce Blaxy Girls ?

Pentru că iubim aceste meleaguri, pentru că Marea Neagră (Black Sea) ne dă linişte şi senin şi ne reprezintă cel mai bine.

3. Când v-aţi cunoscut şi cum aţi decis să formaţi o trupă?

Costi a cunoscut-o pe Rucsy şi uimit de talentul ei a hotărât să o sprijine să îi fie auzită vocea, pentru că într-adevăr are ceva de spus în muzică. Ea îşi dorea o trupă, îşi dorea să cânte rock şi iată-ne. Rucsy ne cunoastea de foarte mulţi ani pe fiecare dintre noi.

Rucsy: Cu Amalia am fost colegă de clasă la liceul de artă Regina Maria până în clasă a VIII-a când ea a hotărât să plece la un alt liceu, deci sunt 11 ani de când o ştiu, Ana este colegă cu mine în liceu, cu un an mai mică şi o ştiu şi pe ea de câţiva ani, iar pe Gela şi Cristina le cunosc din festivaluri unde eram adversare de când aveam 8 ani.

4. Ce planuri de viitor aveţi ?

Să cântăm! Să cântăm! Să ne asculte fanii nostril! Să fie Costi la fel de inspirat ca până acum, sâ ne compună muzica dragă nouă, să reuşim la facultăţile la care fiecare din noi visează (Gela e prima care a reuşit), să ne lansăm şi internaţional, să reprezentăm România la Eurovision , să câştigăm premiul Grammy, să fim o trupă unită şi să ne împăcăm mereu la fel de bine!

5. Cine a fost cu ideea trupei ?

Cum spuneam mai sus , Costi împreună cu Rucsy .

6. Cine se află în spatele vostru ?

În spatele nostru este o echipă întreagă de oameni extraordinari care nu se văd, dar pe care noi îi ştim, îi iubim şi nu vrem să-I dezamăgim. Cel mai important cel ce se ocupă de noi şi ne-a scos din anonimat, să spunem, aşa , cel care ne-a format, este Costi Ionită. Vrem să-i mulţumim pentru tot ceea ce face pentru noi. E atât de modest de bun şi de generos cum mulţi nu au de unde şti…Te iubim Costi !Apoi, casă de discuri Roton (cu profesionişti, oameni remarcabili şi mereu alături de noi), stilistă noastră Alina Latan (care este o fată specială şi valoroasă), domn profesor Vio, pe care îl iubim şi mulţi alţii pe care nu-I mai putem enumera din lipsă de spaţiu.

7. Ce părere au părinţii despre trupă? Vă susţin?

Părinţii noştrii ne-au susţinut de când eram mici. Ei au iubit muzica mai mult decât noi, când noi poate nu ştiam aprecia un instrument, sau repetiţiile pe scenă..Toţi,dar TOŢI ne sunt alături, ne dau sfaturi, indicaţii , ne ceartă, ne mângâie, pupa, ne lăuda, ne critică, merg cu noi în concerte, la emisiuni, festivaluri, filmari. Sunt mereu cu noi, dacă nu fizic cu gândul bun şi protector. În deplasări mai fac şi cu rândul, când merge unul, când altul, sau merg toţi. . Pentru ei trupă Blaxy înseamnă acum 5 fete, 5 copii ai lor. Iar noi avem acum muuuulti părinţi!

8. Cum afectează viaţă voastră particulară faptul că faceţi parte dintr-o trupă?

Încercăm să nu ne lăsăm viaţa particulară afectată, însă vrând nevrând apăr consecinţele. Timp liber avem şi mai puţin, de ieşit cu prietenii şi mai rar..Dar oricum ei sunt învăţaţi pentru că nici înainte, nu aveam mult timp la dispoziţie. Prietenii adevăraţi mereu ne-au înţeles, susţinut, acceptat aşa cum a fost să fim. Toate aceste mici tristeţi sunt uitate când avem fani ce ne ascultă muzica cu plăcere şi iubesc ceea ce facem cu atâta drag.

9. Ce părere aveţi despre muzica românească?

Trei dintre noi au cântat prin festivaluri piese remarcabile româneşti şi de aceea ne este tare dragă muzică noastră. Iubim muzică românească, indifferent de ce spun sau cred unii. Din fericire începe să evolueze (aici e vorba de orchestraţie mai ales ) şi sperăm să fie din ce în ce mai appreciate melodiile compozitorilor noştri.

10. De cine sunt compuse versurile la melodia ” If you feel my love” ?

Versurile sunt scrise de solistă noastră Rucsy. Ne mândrim că e şi textier solistă noastră şi încă unul ce promite..

11. Cum v-aţi simţit pe scenă unui eveniment ca “Cerbul de Aur?”

Importante, emoţionate, triste, bucuroase, FERICITE. Cu atât mai mult cu cât Cerbul de aur-Răzvan şi trupă lui, şi Cerbul de bronz-Toni Poptămaş şi Desperado, au fost în grupă noastră iar noi (şi Lucia Dumitrescu)- că punctaj imediat după ei. Am fost privilegiate să ne aflăm acolo.

12. Piesa se aude peste tot la radio şi clipul începe şi el să fie foarte vizionat. Cum vă simţiţi să defilaţi cu asemenea success ?

Succesul nu ne-a schimbat, el doar ne ..motivează, ne ambiţionează. Noi suntem aceleaşi persoane de acum o luna, cinci, un an. Suntem mai fericite e adevărat să vedem că munca şi sacrificiile n-au fost în zadar, dar rămânem aceleaşi că toate fetele de vârstă noastră. Oricum mai avem de muncit mult. Şi precis vom avea mereu dacă vrem să fim ascultate şi îndrăgite.

13. Deşi repertoriul vostru înclină mai degrabă spre rock alternativ, dar am auzit şi o piesă mai slow, ce o să fie până la urmă. Pop, rock ?

Observăm că mereu se fac confuzii datorate lipsei educaţiei muzicale în şcoli. Muzica pop presupune tot ce nu e muzică clasică, deci şi rock şi R&B şi punk şi jazz şi muzică uşoară şi etc şi etc..Deci toate sunt pop! Noi încercam să creăm un stil original bazat pe elemente de rock alternative combinate cu viziuni moderne de sintetizator, un sound mai soft, totuşi, pentru început să zicem..Smile Oricum, vrem să facem altceva faţă de trupele clasice.

14. E primul vostru proiect muzical sau aţi mai cântat sub altă formulă ?

Da, e primul. Am cântat doar în festivaluri, concursuri, fiecare pe cont propriu.

15. Aveţi un plan de promovare? Pe unde vă putem vedea cântând ?

De aceste strategii de marketing să ne exprimăm modern, se ocupă managerul şi producătorul nostru Costi împreună cu casă de discuri Roton.

Începând cu 1 octombrie ne veţi putea vedea la emisiuni TV şi în câteva concerte despre care vă vom ţine la curent.

16. Cum vă vedeţi peste ceva vreme?

Am vrea să ţinem timpul în loc! Să cântăm în atemporal! Dar dacă trebuie să facem totuşi un efort de imaginaţie şi de teleportare a noastră în viitor..Ne vedem..majore ( cu excepţia) măture dar fără a ne fi pierdut candoarea şi foarte cunoscute şi iubite că şi trupă..

17. Care este piesa de suflet a trupei ?

Sar!

18. Dar piesa preferata a fiecăreia şi de ce ?

Rucsy –“Tu”- pentru că mă înţeleg bine cu subiectul..

Ana- “Daaaa” – pentru că îmi plac enorm versurile şi are multe scratch-uri..

Amalia – “Amandoi” pentru că începe cu AMA( noi mai scriem şi fără diacritice din grabă şi pentru că e mai R&B)

Cristina-“Hei, Hei! – pentru că mă reprezintă şi ador refrenul “Fac ce vreau”

Gela – “Sar!” pentru că îţi transmite multă energie şi îmi place ritmul..

19. Există o trupă pe care o aveţi că model?Pastrandu-va originalitatea, există totuşi ceva ce aţi vrea să asimilaţi cu trupă respective?

Nu avem o trupă model . Încercam a fi originale. Dar avem trupe preferate.

20. Sunteţi la primul album. Care sunt gândurile care însoţesc acest album?

Doamne ajută la cât mai multe albume! Gândurile ce însoţesc acest album sunt asemeni unor fluturi ce roiesc în jurul unei flori parfumate. Colorate, vesele, zglobii, fericite, optimiste, încrezătoare, mulţumite!

În încheiere, puteţi transmite un mesaj faniilor, cât şi cititorilor de pe www.blaxy-girls.express-forum.ro ?

Fără voi degeaba am cânta, fără voi în zadar ar fi fost clip, album, concerte, totul! Vă iubim, vă respectăm pentru bunătatea de a ne fi fani şi uneori nu ne vine să credem când vă citim mesajele că ne apreciaţi aşa de mult! Mulţumim şi celor care (încă!) nu ne plac şi ne critică sau ne dau sfaturi. Nu avem decât de învăţat din orişice părere! Cititorilor dumneavoastră: sănătate şi toamnă senină şi bogată! Mulţumim pentru că ne-aţi luat acest interviu cu întrebări atât de interesante, incitante şi diversificate!.

Sper că acest interviu să fie pe placul vostru.În încheiere vreau să vă spun că fetele de la Blaxy Girls şi-au lansat site-ul oficial puteţi să îl vizitaţi la adresa http://www.blaxy-girls.com/ Deasemenea exista si un forum de discutii
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://blaxy-girls.express-forum.com

Interviu cu Blaxy Girls
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Blaxy Girls :: BLAXY GIRLS-
Mergi direct la: